Patent Süreçleri Hızlanıyor


Ülkeler arası patent alımlarını hızlandırmak ve ofisler tarafından takibini kolaylaştırmak adına uygulanan programların sayısı her geçen gün artıyor. “Patent Süreçleri Anayolu” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz, “Patent Prosecution Highway” programını kullanmaya başlayan ülkelere Brezilya – ABD, Japonya – Mısır da eklendi.

Patent süreçlerinde pilot program olan Patent Prosecution Highway (PPH), 11 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ABD ve Brezilya’da da yürürlüğe girdi. PPH’ye göre antlaşmaya taraf olan ülkenin vatandaşları hem Brezilya hem de ABD Fikri Haklar Ofisi’ne patent başvurusunda bulundukları zaman öncelik hakkına sahip oluyor. Aynı zamanda iki ülkenin resmi patent uzmanları bahsi geçen patent başvurusu ile ilgili olarak araştırma sonuçlarını da paylaşılacak ve bu sayede başvurunun teknik incelemesinin de verimli hale getirilmesi hedefleniyor. İki yıl ya da 150 patent başvurusu için geçerli olacak olan bu uygulamaya göre Brezilya Fikri Haklar Ofisi, ABD’den sadece petrol, gaz ve petro-kimya sektörlerinde son üç yılda dosyalanan ya da PPH’den sonra gerçekleşen patent başvurularını değerlendirecek. Bu uygulama başarılı olursa diğer sektörler de dahil edilecek.

Mısır ve Japonya arasında yürürlükte olan PPH’de ise başvuru sahibinin isteği üzerine Japonya Fikri Haklar Ofisi tarafından patent verilmesine karar verilmiş olan bir başvuru, Mısır Patent Ofisi hızlı ve kolay bir sistem ile araştırma raporu almasını sağlıyor.