Dünya Fikri Haklar Göstergeleri Açıklandı


Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO), Dünya Fikri Haklar Raporu’nu açıkladı. Buna göre 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4.5 büyüme ile dünya çapında 2.680.900 patent başvurusu gerçekleşti. Listenin en üst sırasında 928.177 patent başvurusu ile Çin bulunuyor. Çin iki büyük rakibi ABD ve Japonya’yı geride bırakarak en çok başvuru yapan ülke oldu. Raporu değerlendiren Yönetim Kurulu Üyemiz Aysu Dericioğlu Egemen: “İlk bakışta dünyadaki toplam patent başvurularının üçte biri Çin’den gibi gözükse de, gerçek böyle değil. Çin’de aynı buluş için hem PCT ve patent hem de faydalı model başvurusu yapılıyor. Bu da baş-vuru rakamlarını yükseltiyor” dedi.

2014’te dünya çapında gerçekleşen patent başvurularında Çin 928.177 ile ilk sırada yer alırken, onu 578.802 ile ABD ve 325.989 ile Japonya takip etti. Çin tek başına takipçisi iki ülkeden daha fazla başvuru yaparken, yıllık büyümede de tüm ülkelerin önüne geçti. Ancak Çin’in yurt dışı patent başvurularında ABD ve Japonya’nın oldukça gerisinde kaldığı görüldü. Yurt dışı patent başvurularında uluslararası şirketlerin katkıları nedeniyle ABD ve Japonya daha iyi performans sergiledi. 2014’te dünya genelinde patent başvurularında gerçekleşen yüzde 4.5’lik büyüme oranı, önceki 4 yılın yüzde 7 ile 10 arasında değişen büyüme artışı ortalamalarını yakalayamadı.

Patent başvurularının bölgesel dağılımında ise Asya yüzde 60 ile liderliği sürdürüyor. Bu kıtayı Kuzey Amerika yüzde 22.9, Avrupa ise yüzde 12.9 ile takip etti. 2004 ve 2014 yıllarının karşılaştırıldığı, patent başvuru dağılım trendlerinde Asya’nın yüzde 49’daki oranını yükselttiği, rakibi Avrupa ve Kuzey Amerika’nın ise kan kaybettiği görüldü.

Raporda, Türkiye en çok patent başvurusunda bulunan 25 ülke arasında, 2014’te yapılan 5097 başvuru ile 25’inci sırada yer aldı. Türkiye böylelikle geçen yıl 2013 verilerinden faydalanılarak oluşturulan raporda 25’inci sırada yer alan Ukrayna’nın koltuğuna oturmuş oldu. Raporda ekonomik büyüklük açısın-dan Türkiye’nin gerisinde yer alan Tayland, İsrail ve İran’ın listede daha üst sıralara yerleşmesi dikkat çekti. İran ise gelişmek-te olan çoğu ülkeyi geride bırakarak, yüzde 18.5 olan yıllık en yüksek ikinci büyüme oranı ile 15’inci oldu.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yüzde 7.8 ile en çok patent başvurusu yapılan alan olduğu da raporda vurgulandı. Onu yüzde 7.4 ile elektrikli makineler ve enerji takip etti. En iyi 20 ülke arasında dijital iletişim ve medikal teknoloji gibi alanlara karşı ilgi de son yıllarda artış gösterdi. Ülkelerin hangi alanlarda daha çok başvuru yaptığı da incelendi. Rusya gıda kimyası; Fransa ve Almanya taşımacılık; Çin, Güney Kore ve Japonya elektrikli makineler; ABD ve İngiltere bilgisayar teknolojileri; Türkiye ise tüketim maddeleri alanlarında en çok başvuruyu gerçekleştirdi.