Türkiye Patent Ödülleri Sahiplerini Buldu


Türkiye Patent Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ankara Patent Bürosu’nun kuruluşundan beri beraber çalıştığı Arçelik, Patent Ligi’ndeki birinciliğini korurken, bu yıl da en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirket oldu. Müvekkilliğini yaptığımız Ford Otosan üçüncülük, Tofaş ise dördüncülük ödülünü aldı. Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. Türk Patent Ödülleri töreninde, Koç Holding’in merhum Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç da saygıyla anıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, yaptığı açıklamada, Koç Topluluğu’nun 8.400’ün üzerinde patent, 7.000 üzerinde marka, 3.600’ün üzerinde patent ailesi, 800’ün üzerinde endüstriyel tasarım, 4.800’ün üzerinde internet alan adı ile Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyüne sahip olduğuna dikkat çekti.

Topluluk şirketlerinin 2014 yılında 563 yeni patent başvurusu gerçekleştirdiğini, bu sayıyı 2015 yılında 660’a çıkardığını vurgulayan Ömer M. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem şirketlerimizin hem de ülkemizin sürdürülebilir rekabetçiliği açısından en çok önem verdiğimiz konulardan biri teknoloji gücümüz. Bu hedefle, hız kesmeyen teknoloji yatırımlarımızla, daha üstün nitelikli ürünler ve hizmetler geliştirmeyi ve iş süreçlerimizi yenilemeyi sürdürüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon alanındaki liderliğimizi daha da güçlendirmek temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Törende birincilik ve en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirket ödülünü Arçelik adına Ömer M. Koç, üçüncü sıradaki Ford Otosan’ın ödülünü Ford Otomotiv Genel Müdürü Haydar Yenigün, dördüncü sıradaki Tofaş’ın ödülünü ise TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu aldı. 5. Türk Patent Ödülleri töreninde, marka ve tasarım başvuru rekortmenlerine de ödül verildi. Tasarım başvurusu kategorisinde Zorlu Tekstil ikinci oldu. Ödülü Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu aldı.