Dünyadan Kısa Kısa


Polonya’da Marka Süreci Hızlanıyor

Polonya’da 15 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni maddeye göre, marka başvuruları sadece şekli inceleme ve mutlak red nedenlerine göre incelenecek. Bu sayede daha önce tescil süresi bir yıldan uzun süren süreç yaklaşık 6 aya düşecek. Ayrıca bültende yayınlanan markaya itiraz süresi de 6 aydan 3 aya düşürülüyor.

Burundi’den Fikri Haklar Atağı

Afrika ülkesi Burundi, Edebiyat ve Sanat Eserlerinin Korunmasına ilişkin Bern Sözleşmesini ve Dünya Fikri Haklar Örgütü Eser Sahibinin Hakları Andlaşması’nı imzaladı. Ülkede uzun zamandan beri yaşanan politik ve sosyal gerilimin ardından fikri haklarda yapılan bu iyileştirmelerin özellikle yabancı yatırımcıyı ülkeye davet etmek için yapıldığı konuşuluyor.

Irak Markaya 6 Ay Kuralı Getiriyor

Irak marka tescil sürecinde yer alan eksikliklerin 6 ay içerisinde tamamlanmaması durumunda marka başvurusunu iptal etmeye hazırlanıyor. Buna göre Ofis, başvuru sahibini eksiklikler konusunda uyaracak ve eksiklikler bu süreç içerisinde giderilmezse markayı iptal edecek.

Kuveyt’ten Yeni Marka Uygulaması

Kuveyt Marka Ofisi marka ile ilgili yeni bir uygulamaya gidiyor. Daha önceden marka yenileme işlemleri için sonradan iletilebilen orijinal tescil belgesi artık yenileme işlemi sırasında Ofis’e sunulacak.

Fransa Fikri Haklar Sınırlarını Netleştirdi

Fransa Ulusal Fikri Haklar Enstitüsü, Fransa’ya bağlı denizaşırı ülkeler ile ilgili olarak Dünya Fikri Haklar Örgütü’ne bilgi verdi.  Buna göre Madrid Protokolü kapsamında Fransa’ya yapılan başvurular; Fransız Guyanası, Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antarktik, Guadalup, Martinik, Mayotte, Yeni Kaledonya, Reunion, Saint Barthelemy, Saint Martin (Fransız tarafı), Saint Pierre ve Miquelon, Wallis ve Futuna ülkelerinde de geçerli sayılıyor.

Endonezya Lisans’a Evet Dedi

Endonezya yasal boşluklar ve ilgili kararnamelerin mevcut olmaması nedeni ile lisans işlemlerini kabul etmiyordu. 24 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulama ile Endonezya, artık lisansları resmi olarak kabul etmeye başladı. Bu uygulamaya göre, Ofis tarafından yapılan incelemenin ardından lisans anlaşması kabul edilip, ilan edilecek. Anlaşmalar 5 yıl için geçerli olacak.

Güney Kıbrıs’ta Vekaletname Tarihe Karışıyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sanayi Bakanlığı tarafın-dan yapılan açıklamaya göre online marka başvuru ve yenileme işlemlerinde artık vekaletname (POA) istenmeyecek.

Hindistan’dan Marka Temizliği

Hindistan Fikri Haklar Ofisi bu aydan itibaren bekleyen marka başvuru ve itirazları temizlemeye başladı. Şu ana kadar yaklaşık 200 bin başvuru ve 20 bin itiraz sistemden silindi. Markaların silinme sebebi uzmanın inceleme raporuna karşı bir görüş hazırlanmaması olarak açıklanırken itiraza konu olan başvuruların silinme sebebi ise karşı görüşün kurallara uygun bir şekilde dosyalanmamış olması olarak gösterildi.