50 Yıllık Gelişimin Öyküsü Projemiz için Geri Sayım Başladı


Türkiye ve dünyadaki önemli olayları ele alırken; Türkiye’nin dünya ölçeğinde algı yaratan kurum ve kişilerini belirlemeyi, Türkiye’nin dünyadaki gelişime ayak uydurması hatta öncü olmasını sağlayacak bakış açısını geliştirmeyi ve bu projede fikri haklar alanında tescil ve belgelendirme süreçlerinde farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

Sergi ve yayında görev alan seçici kurul üyeleri ile 12 Şubat ve 04 Mart tarihlerinde bir araya geldik. Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaan Dericioğlu açılış konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Ankara Patent Bürosu olarak, 50 yıldır Türkiye’nin gelişimi için mücadele verdik. Benzer mücadeleyi veren değerli kurul üyeleri ile birlikte olmaktan büyük memnuniyet duymaktayız.” Kaan Bey’in ardından söz alan Yönetim Kurulu Üyemiz Aysu Dericioğlu Egemen, sunumumuz eşliğinde katılımcılara Ankara Patent Bürosu’nu tanıttı. Aysu Dericioğlu Egemen sergi ve kitap ile ilgili olarak büyük bir heyecan duyduğunu, kurul üyelerinin değerli tecrübeleri ile yapacakları saptamaların özellikle yeni nesillere büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Üçüncü Boyut Proje Üretim Merkezi Genel Müdürü Didem Çapa konuşmasında, Türkiye’de fikri haklar konusunda yaşanan sorunları gözlemlediğini ve bu nedenle Ankara Patent Bürosu ile böyle bir çalışmaya imza atacakları için çok mutlu olduklarını vurguladı.

Kurul üyelerinden; son 50 yılda dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen 30 önemli olayın ve bu olayların etkilerinin yer aldığı yazılar rica edildi. Toplantı daha sonra katılımcıların şerefine verilen akşam yemeği ile sona erdi.