Topluluk Markası CTM Kabuk Değiştiriyor


Topluluk Markalarını etkileyen yeni yasal reformlar kabul edildi ve 23 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giriyor. Buna göre Avrupa Topluluğu ülkelerine yönelik marka ve tasarım tescilinden sorumlu ofis olan OHIM (İç Pazar’da Uyum Ofisi) adını EUIPO (AB Fikri Haklar Ofisi) olarak değiştirirken, CTM (Topluluk Markası) adını EUTM (AB Markası) olarak güncelliyor.

Eşya listelerinin koruma kapsamı ile ilgili de önemli düzenlemeler yapıldı. Buna göre Nice Sınıflandırması sınıf başlığı ile yapılan başvuruların koruması artık sadece sınıf başlığında geçen ifadelerin kelime anlamı ile sınırlı. Örneğin; 12. sınıf başlığı “Motorlu kara taşıtları ve bu taşıtlar için motorlar, parçalar (motosikletler, mobilet dahil).” Bir başvuru, araçlar ifadesi nedeni ile “bisikletleri” kapsamaktadır ancak yeni düzenlemede 12. sınıfta yer alan  “Araçlar için lastikleri” kapsamıyor.

Yeni uygulama nedeniyle, başvuruları 22 Haziran2012 tarihinden önce yapılan ve eşya listesinde en az bir sınıf başlığı bulunan Topluluk Markası sahiplerine, markalarının koruma kapsamlarını tanımlamak amacı ile eşya listelerinde bulunan ürünleri detaylandırma hakkı tanıyor. Bu işlem için EUPIO nezdinde beyan sunulması gerekiyor. Beyan sunmak için son tarih:  24 Eylül 2016

Şu ana kadar ilk üç sınıf için aynı ücret alınırken bundan sonra her sınıf için ayrı harç alınacak ve yenileme ücretlerinde de indirim yoluna gidildi.