Coğrafi İşaretler Bilgilendirme Toplantısı Uşak'ta Gerçekleşti


 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliğiyle, 26 bölgede yapılacak olan ‘’Coğrafi İşaretler Bilgilendirme’’ toplantısının 2.si Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.​ Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanı sıfatıyla toplantıya katılan Yönetim Kurulu Başkanımız M. Kaan Dericioğlu’nun yönettiği panelde Hukuk Birimi Yöneticimiz Av. Ekin Karakuş Öcal tarafından; Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar ve Manisa illerimizin Ticaret Odaları, Sanayi Odaları  ve Ticaret Borsaları ile tescilli coğrafi işaret üreticilerine coğrafi işaretler üzerindeki hak ve sorumluluklarına ilişkin detaylı bilgi aktarımı sağlandı.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı S. Selim Kandemir açılışta yaptığı konuşmada, coğrafi işaretlemeyi çok önemsediklerini ifade ederek, 2010 yılında Uşak ili ile özdeşleşen Uşak Halısı’nın coğrafi işaretini aldıklarını ve bu ürünü ihraç ettiklerini, aynı zamanda halının dokunmasında kadınlarımızın emeğinin büyük olduğunu anlattı.

Toplantıda Uşak'ın yanı sıra Afyonkarahisar, Kütahya ve Manisa illerinin coğrafi işaretli yöresel ürünleri de kurulan standlarda tanıtıldı.

Toplantının ikinci gününde Uşak Halısı’nın dokunduğu Dokur Evi, coğrafi işaretli Uşak Tarhanası’nın yapıldığı merkez ile birlikte saha ziyaretleri gerçekleştirildi.