Yönetim ve Danışma Kurullarımız


Ankara Patent üç kuşaktır edindiği bilgi birikimi ve tecrübesi ile,

Türkiye'deki en köklü ve yenilikçi fikri haklar şirketlerinden biridir.

 

 

 

Mehmet Kaan Dericioğlu :

1964 yılından günümüze kadar fiilen fikri haklar alanında Patent ve Marka Vekili ve Avrupa Patent Vekili olarak çalışan M. Kaan Dericioğlu, Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde kurulan Patent Kanunu ve Türk Patent Enstitüsü Kuruluş Kanunu Hazırlık Özel İhtisas Komisyonu'nda Raportörlük ve Başkan Vekilliği yapmıştır.


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Bilgi Üniversitesi'nde Fikri Haklar alanında Lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermiştir. FISAUM-Ankara Üniversitesi Fikri Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki kurslarda görev almış ve ayrıca Sabancı Üniversitesi Girişimci Geliştirme Programı kapsamında öğretim elemanı olarak ve İstanbul Teknik Üniversitesi Genç Girişimci Geliştirme Programı (G3P) kapsamında Danışma Kurulu Üyesi ve Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır.


TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi, EPI Avrupa Patent Enstitüsü, AIPPI-Uluslararası Fikri Hakları Koruma Birliği, PEM-Patent ve Marka Vekilleri Derneği, ICC-Milletlerarası Ticaret Odası, İSO KATEK-İstanbul Sanati Odası Kalite Teknoloji İhtisas Kurulu, UİG-Ulusal İnovasyon Girişimi, Türk Patent ve Marka Kurumu Danışma Kurulu, Ege Üniversitesi EBİLTEM ve Ankara Üniversitesi TTO Danışma Kurulu üyesidir.


2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Taksi Yarışması'nda Fikri Haklar Danışmanı olarak görev yapmıştır.


TOBB bünyesinde kurulan Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanlığı, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nda Asli Jüri Üyeliği, Erciyes Teknopark BİGG (Bireysel Genç Girişim) Programı Jüri Üyeliği görevlerine seçilmiştir.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.


Sınai Haklar (Ankara Patent yayını), Fikri Haklar Kılavuzu (İSO yayını), Marka Nedir Nasıl Korunur? (Para Dergisi yayını),  Fikri Haklar Sözlüğü (TÜSİAD yayını), Buluşlar ve Patent Sistemi-Inventions and Patent System (Boğaziçi Üniversitesi yayını) vb. yayınları ve çeşitli dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır. 
 

E. Korhan Dericioğlu :

Patent ve Marka vekili ile Avrupa Patent Vekili olan E. Korhan Dericioğlu, Ankara Patent Bürosu'nun da kurucu ortaklarındandır. Fikri Haklar alanındaki meslek hayatına Ankara Patent'in kuruluşu ile başlayan Dericioğlu, sektörün en deneyimli ve itibarlı vekilleri arasında sayılmaktadır. Fikri Hakların tüm alanlarına ilişkin vekillik ve danışmanlık hizmeti sunmakla birlikte, marka alanında özel uzmanlığı bulunmaktadır. Katıldığı platformlarda Ankara Patent'i başarıyla temsil eden Dericioğlu, bir dönem Denetim Kurulu üyeliği de yaptığı Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM) aktif üyesidir. 
 

Perim  Dericioğlu Kıraç :
Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Maliye mezunu olan Perim Dericioğlu Kıraç, profesyonel iş hayatına bankacılıkla başlamış ve bu sektörde 5 yıl çalışmıştır. Daha sonra Ankara Patent Bürosu'nun bünyesine katılarak mali müşavirlik stajını tamamlayarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmuştur.  Şu an Gümrük Müşavirliği stajı yapmaktadır.


Ankara Patent 'te finansal muhasebe deneyimini tamamlamış olup, aldığı eğitimlerle muhasebede mesleki ve sektörel alanlarda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda sektörel maliyet muhasebesi ve yönetim muhasebesi konularında şirket bünyesine katkı sağlamaktadır. 


Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) üyesi olan Perim Dericioğlu KIRAÇ; 2011 yılından itibaren yönetim muhasebesinde sektörel uzmanlaşma ile doğru reel yönetim konusunda çalışmalar yapmaktadır. 
 

Ekin Dericioğlu Kurt :
Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Dericioğlu Kurt, 1999 yılından beri Patent ve Marka Vekili ve Avrupa Patent Vekili olarak Ankara Patent Bürosu'nda çalışmaktadır. Fikri Haklara ilişkin uluslararası organizasyonlarda aktif olarak görev yapmakta ve Ankara Patent'i başarıyla temsil etmektedir. 


Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) kurucu üyesi olan Dericioğlu Kurt, Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM), Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği'nin (AIPPI International) resmi komitesi olan Venue Selection Komitesi ve Uluslararası Marka Birliği'nin (INTA) Yayın Komitesi üyesidir. İngilizce bilgisine sahip olan Dericioğlu Kurt, ODTÜ Mimarlık Fakültesinde Fikri Haklara Giriş dersi vermektedir.   
 

Aysu Dericioğlu Egemen :
Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Aysu Dericioğlu Egemen, ikinci üniversite olarak Berklee College of Music’te bestecilik ve aranjörlük okumuştur. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamış ve tezinde Design Turkey Ödül Sistemi kazananları olan 118 şirketin fikri haklar portföylerini analiz etmiştir.

Patent ve marka vekili olan Aysu Dericioğlu Egemen; fikri haklara ilişkin danışmanlık, eğitim, portföy yönetimi ve strateji geliştirme alanlarında uzmanlaşmıştır. İngilizce bilmektedir. Ayrıca, farklı disiplinlerde aldığı eğitimlerle fikri haklar felsefesini vekil sıfatına ek olarak şirketlerin karar vericileri, sanatçı ve tasarımcılar gözüyle de ele almakta ve Ankara Patent’e müşteri perspektifi ile harmanlanan bir boyut ve deneyim kazandırmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri’nde Tasarımların Korunması ve Fikri Haklar dersi vermektedir. Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye), Avrupa Birliği Marka Vekilleri Derneği (ECTA), Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI International) Tasarım Komitesi, Maltepe Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi Danışma Kurulu üyesidir ve çeşitli buluş ve tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır.

2017 yılında Kluwer Law International tarafından AIPPI Hukuk Serisi’nin 3’üncüsü olarak yayınlanan, tasarımların koruma kapsamının ilk defa detaylı olarak incelendiği “Tasarım Hakları” adlı kitabın Türkiye bölümü ile ilgili ortak makalenin yazarlarındandır. 
 

Korcan Dericioğlu :

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü mezunu olan Korcan Dericioğlu, 2006 yılında Lozan Üniversitesi’nde “Yeni Teknolojilerin Hukuki, Yönetsel ve Kriminal Boyutu” isimli multidisipliner yüksek lisansını (DEA) tamamlamış  olup tezini “Bilgisayar Yazılımlarının Karşılaştırmalı Hukukta Korunması” üzerine yazmıştır. 2017 yılında Berkeley Üniversitesi’nde  ikinci yüksek lisans (LLM) eğitimini tamamlamış olan Dericioğlu, avukat olmasının yanı sıra patent ve marka vekili unvanlarına sahiptir.

2006 yılında Avrupa Patent Ofisi’nde de staj yapan ve Dünya Fikri Haklar Örgütü bünyesinde aktif faaliyetlerde bulunan Dericioğlu, CLP ( Certified Licensing Executive), CPVA ( Certified Patent Valuation Analyst) unvan ve akreditasyonlarına sahip  olup fikri haklara ilişkin danışmanlık, eğitim, stratejik portföy yönetimi, lisanslama, değerleme ve ticarileştirme konularında  uzmanlaşmıştır.

Kurucu üyesi olduğu Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği’nde (AIPPI Türkiye) halen Disiplin Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekte, yine kurucu üyesi olduğu FICPI Türkiye’de Disiplin Kurulu üyesi görevini yerine getirmektedir. Ek olarak Uluslararası Lisans Yöneticileri Derneği Türkiye Kolu (LES Türkiye), ITECH LAW ASSOCIATION, Ankara Genç İş adamları Derneği (ANGIAD),  Türkiye Bilişim Derneği ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği üyesi olan Dericioğlu, derneklerin ulusal ve uluslararası  çalışmalarında aktif rol almakta ve hem ilgili dernekleri hem de Ankara Patent’i başarıyla temsil etmektedir. İngilizce ve  Fransızca bilen Dericioğlu’nun ulusal ve uluslararası platformlarda sayısız makalesi ve çalışması bulunmakta olup, pek çok kurul, komisyon ve seminerde üye ve konuşmacı sıfatıyla faaliyet göstermektedir.

Girişimcilik ekosistemini multidispliner eğitimi sayesinde de pek çok farklı boyuttan ele alabilen Dericioğlu, bu konuda ulusal ve uluslararası çapta faaliyetlerde bulunmakta, Hazine Müsteşarlığı’nın Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansına da sahip olup melek yatırımcılık da yapmaktadır. 
 

Sercan Dericioğlu :
Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu olan Sercan Dericioğlu finans ve uluslararası ticari ilişkilerdeki para politikaları konularında uzmandır. Aktif olarak çeşitli sektörlerde ticari faaliyetleri olan Dericioğlu aynı zamanda biri Amerika biri Avustralya olmak üzere iki firmanın Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir. Çalışmaları ve deneyimleriyle Ankara Patent’in muhasebe ve finans altyapısına güç katan Dericioğlu aynı zamanda Ankara Genç İş Adamları Derneği (ANGIAD) ve Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TUGIAD) üyesidir. İngilizce ve Fransızca bilen Dericioğlu, girişimcilik ekosisteminde yaşanan idari ve finansal zorlukların aşılmasını için deneyimlerini paylaşmakta, Hazine Müsteşarlığı’nın Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansına sahip olduğundan melek yatırımcılık da yapmaktadır.